Blog

Son yıllarda insan ömrü uzadı. 50 lili yaşlarda artık yaşlı bulunmuyoruz. 20 ler 30 lar ne kadar aktif geçiyorsa , 50 – 60 – 70 li yaşları da öyle aktif geçirmek istiyoruz. İnsan ömrü arttıkça ileri yaş grubu arttıkça kronik hastalıklar ile ve sağlıklı kalma ile ilgili konseptler de gelişti. Bütün bunlar karşımıza çok önemli bir noktayı çıkardı kollajen.

Kollajen ne için gerekli, dışardan ne kadar almalıyız, kollajen aldığımızda vücudumuz hangi konularda desteklenir, sağlığımız artar gibi sorular da karşımıza çıktı.

kollajenin aslında 25 tane alt tipi var ve vücudumuzda da 25 den fazla kollajen tipi var.

ÜRÜNLERİMİZ

Tip 2 Kollajen

Vücudumuzdaki kemik ve kıkırdak doku %93 – %97 oranında kollajenden oluşur. Büyürken ve gelişirken sağlıklı olmak adına tip 2 kollajene çok ihtiyaç duyarız. Daha önceki dönemlerde büyüme çağındaki çocuklara, boyları uzarken ya da herhangi bir sebeple kırığı olan iyileşme dönemindeki kişilere kemik suyuna çorba içirilirdi. Bağışıklık sistemini desteklemek istediğimizde hastalara kemik suyuna çorba içirilirdi. Bunun temelinde ise kollajen desteğini vermek , gıda olarak takviye etmek yatardı. Ancak günümüzde klinik çalışmalar bu konuda arttı ve tip 2 kollajenin de değeri arttı.

Kemik sağlığı ve eklem sağlığı içim özellikle belli bir yaştan sonra (40-45) vücudumuzdaki kollajen seviyesi düşmeye başlıyor. Aslında yaşlanma süreci 30-35 den sonra başlıyor ama vücudumuzdaki kemik ağrıları yada kemik kaybı kadınlarda menepozdan sonra erkeklerde de 50-55 yaşlarından sonra ortaya çıkmaya başlıyor.  Gençlerin tip 2 kollajene çok ihtiyacı var ama 45 yaş sonrası kadın ve erkeklerin tümünün mutlak ihtiyacı var.

Tip 2 kollajen kemik ve kıkırdak doku için, sağlam bir bağışıklık sistemi için mutlaka günlük önerilen dozda alınması gereken bir gıda takviyesidir. Tip 2 kollajen aynı zamanda bir protein olduğu için iştah kontrolüne destek olur ve kilo vermenize yardımcı olur.  Bağırsaklar ve kalp sağlığı için de kollajenin yeri önemlidir.

Instagram linkedin
Aradığınız ürünü görmek için bir kelime yazın.