Blog

1. MSM nedir?

Metilsülfonilmetan (MSM) yeşil bitkilerde, hayvanlarda ve insanlarda bulunan bir kükürt içeren bir kimyasaldır. Doğal kaynaklardan elde edilebileceği gibi kimyasal sentez ile laboratuvarda da üretilebilmektedir.

MSM’nin faydalarını gösteren bilimsel çalışmalar destekleyen kükürt eksikliğini tedavi ederek etki gösterdiğini belirlenmiştir. Alternatif tıpta eklem ağrılarını azaltmak, iltihabı önlemek, bağışıklığı iyileştirmek şişliği azaltmak, cilt yaşlanmasını kısıtlamak gibi birçok durum için kullanılmaktadır.

Takviye edici gıda formülasyonlarında genellikle glukozamin ve kondroitin sülfat gibi diğer bileşenlerle birlikte kullanılmaktadır.

Günümüzde MSM veya kükürt için günlük alınması gereken miktar belirlenmemiştir. MSM, Genel Olarak Güvenli Olarak Tanınan (GRAS) onaylı bir maddedir. Toksisite çalışmaları, MSM’nin günde 500 miligram ila 3 gram arasında değişen dozlarda alınmasının güvenli olduğunu göstermektedir. Ancak osteoartrit üzerine etkilerinin araştırıldığı çalışmalarda

 • 12 haftaya kadar 1,5-6 g arasında
 • 2 hafta boyunca günde 1,5 g MSM (1,5 g glukozamin ile birlikte)
 • 12 hafta boyunca günlük 500 mg ( 1,5 g glukozamin sülfat ve 1,2 g kondroitin sülfat ile birlikte) kullanım denenmiştir

ÜRÜNLERİMİZ

2.MSM faydaları nelerdir?

2.1. Eklem ağrılarını hafifletir

MSM kullanmanın en önemli amaçlarından birisi eklem veya kas ağrısını azaltmaktır. Nitekim bilimsel çalışmalar dizler, sırt, eller ve kalçalarda yaygın bir ağrı nedeni olan eklem dejenerasyonu olanlara fayda sağladığı göstermiştir.

Eklem dejenerasyonu, hareketleri ve hareketliliği sınırlandırarak yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Araştırmalar, MSM’nin eklemlerdeki kemikleri uçlarını koruyan esnek bir doku olan kıkırdağın parçalanmasını engellediğini belirlemiştir.

50 yaş üstü 100 kişide yapılan bir araştırma, 12 hafta boyunca 1200 mg MSM içeren bir takviyeyle yapılan tedavinin, plaseboya kıyasla eklemlerde ağrı, sertlik ve şişmeyi azalttığını bulmuştur. Ayrıca takviye kullanan kişiler, genel yaşam

kalitesinin arttığını ve yürümede ve yataktan kalkmada daha az zorluk yaşadıklarını belirtmişlerdir.

Bel ağrısı olan 32 kişide yapılan bir başka çalışma, metilsülfonilmetan ve glukozamin içeren bir takviye edici gıda kullanmanın bel sertliğini ve hareket halindeki ağrıyı önemli ölçüde azalttığını ve ayrıca yaşam kalitesini büyük ölçüde artırdığını göstermiştir.

Çalışmalar, metilsülfonilmetanın eklem ağrısını, sertliğini ve şişliğini azaltmada etkili olduğunu ve bu şekilde yaşam kalitesini arttırdığını belirlemiştir

2.2 İltihabı azaltır

MSM’nin vücudunuzdaki iltihabi yanıtlarda yer alan bir protein kompleksini inhibe ettiğine inanılmaktadır. Ayrıca, sistemik iltihapa bağlı sinyal proteinlerinin üretimini de azaltır.

Metilsülfonilmetan, vücut tarafından üretilen güçlü bir antioksidan olan glutatyon seviyelerini artırabilir. Deney hayvanları ile yapılan bir çalışmada, MSM takviyesi, mide ülseri olan farelerde, sinyal proteinlerini inhibe ederek ve ayrıca glutatyon seviyelerini artırarak inflamasyonu önemli ölçüde azaltmıştır.

Fiziksel olarak aktif 40 erkekte yapılan bir başka çalışma, yoğun egzersizden önce 3 gram MSM almanın, plaseboya kıyasla iltihap göstergelerinin salınımını azalttığını ve bağışıklık hücrelerinin aşırı stresini önlediğini göstermiştir.

Metilsülfonilmetan Görsel 03

2.3 Rehabilitasyonu hızlandırır

Yoğun spor ve egzersiz sırasında kas hasarı oluşur ve oksidatif stres artar. Bu durum, özellikle sporcuların atletik performansını etkileyebilecek ve antrenmanını engelleyebilecek kas ağrısı yaşamasına neden olur. MSM, yoğun spordan sonra iltihabı ve oksidatif stresi azaltarak kas iyileşmesini hızlandırabilir.

18 erkekte yapılan bir araştırma, 10 gün boyunca vücut ağırlığının her kilogramı için 50 mg MSM tozu almanın egzersize bağlı kas hasarını önemli ölçüde azalttığını ve sporub ardından antioksidan aktiviteyi arttırdığını göstermiştir.

MSM ayrıca uzun süreli egzersiz sonrası ağrıyı azaltmak için de faydalı olabilir. Bir çalışmada, 22 sağlıklı kadın, üç hafta boyunca günde 3 gram MSM veya plasebo alarak yarım maraton koşmuştur. Çalışma sonucunda MSM grubu, plasebo grubuna göre daha az kas ağrısı ve eklem ağrısı bildirmiştir.

Başka bir araştırma, iki hafta boyunca günde 3 gram MSM alan atletik erkeklerin, yoğun direnç egzersizinden sonra daha düşük iltihap göstergesi seviyelerine ve daha az kas ağrısına sahip olduğunu bulmuştur.

2.4 Kireçlenme semptomlarını hafifletir

Kireçlenme (osteoartrit), eklemlerde ağrı, sertlik ve hareket kısıtlılığına neden olan yaygın bir inflamatuar rahatsızlıktır. Metilsülfonilmetan, güçlü anti-inflamatuar (iltihap önleyici) özelliklere sahip olduğundan, artritle ilgili semptomları iyileştirmek için genellikle ilaçlara doğal bir alternatif olarak kullanılır.

Diz osteoartriti olan 49 kişide yapılan bir araştırma, 12 hafta boyunca günde 3,4 gram MSM almanın plaseboya kıyasla ağrı ve sertliği azalttığını ve fiziksel işlevi iyileştirdiğini belirlemiştir.

Ayrıca, glukozamin sülfat, kondroitin sülfat ve boswellik asit gibi artrit tedavisinde kullanılan diğer yaygın takviyelerin etkinliğini artırabilir. Nitekim yapılan bir çalışma, MSM’yi glukozamin ve kondroitin ile birlikte kullanmanın, diz osteoartriti olan kişilerde ağrı ve sertliği azaltmada tek başına glukozamin ve kondroitinden daha etkili olduğunu göstermiştir.

Başka bir çalışma, 5 gram MSM ve 7 gram boswellik asit içeren günlük bir takviyenin, diz osteoartriti olan kişilerde ağrıyı azaltmada ve işlevi iyileştirmede glukozaminden daha etkili olduğunu göstermiştir. Daha da ötesi, MSM ve boswellik asit takviyesi alan kişiler, anti-inflamatuar ilaçlara glukozamin grubuna göre daha az bağımlı olmuştur.

Metilsülfonilmetan Görsel 05

2.5 Cilt sağlığına faydalıdır

Keratin, saç, cilt ve tırnaklarda ana yapısal bileşen olarak görev yapan bir proteindir. Yüksek düzeyde kükürt içeren amino asit sistein içerir.

Metilsülfonilmetan, keratine kükürt donörü görevi görerek keratini güçlendirir ve böylece cilt sağlığı için faydalıdır. Ayrıca cilt hücrelerine zarar verebilecek ve kırışıklıklar gibi erken yaşlanma belirtilerine neden olabilecek iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

Ciltte kızarıklık, tahriş ve iltihaplanmaya neden olabilen rosacea (gül hastalığı) gibi sorunlu cilt koşullarının semptomlarını bile azaltabilir. Yapılan bir çalışma, cilde uygulandığında, MSM’nin rosacea hastalarında kızarıklık, kaşıntı, iltihaplanma, nemlenme ve cilt rengini önemli ölçüde iyileştirdiğini göstermiştir

2.6 Bağışıklığı güçlendirir

Bağışıklık sistemin, vücudu hastalıklara karşı koruyan özel bir doku, hücre ve organ ağıdır. Stres, hastalık, kötü beslenme, yetersiz uyku veya aktivite eksikliği gibi şeyler bağışıklığı zayıflatmaktadır.

MSM gibi sülfürlü bileşikleri, bağışıklık sistemi sağlığında önemli roller oynar. En başta bağışıklığı zayıflatabilecek oksidatif stres ve iltihabı azaltmada etkilidir. Ek olarak, vücudun ana antioksidanı olan glutatyonun oluşumunda rol oynar. Bu önemli bileşiğin seviyelerinin artmasına yardımcı olur.

Yeterli glutatyon seviyelerine sahip olmak, bağışıklık sisteminizin genel sağlığı ve işlevi için çok önemlidir. Bir laboratuvar çalışması, MSM’nin, HIV proteinleri ile zayıflatılmış fare hücrelerinde glutatyon seviyelerini etkili bir şekilde yükselttiğini göstermiştir.

2.7. Alerji semptomlarını rahatlatır

Alerjik rinit, gözlerde sulanma, hapşırma, kaşıntı, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı gibi belirtilere neden olan alerjik bir rahatsızlıktır. Alerjik kişiler bir alerjene maruz kaldıklarında, prostaglandinler ve sitokinler gibi birçok inflamatuar madde salınmaktadır.

Çalışmalar, MSM’nin alerjik rinit semptomlarını azaltmada etkili olabileceğini göstermiştir. Bu etki hem inflamasyonun azalması hem de sitokinler ve prostaglandinlerin salınımını engellemesinden kaynaklanmaktadır.

Alerjik riniti olan 50 kişide yapılan bir araştırma, 30 gün boyunca günde 2.600 mg MSM dozunun kaşıntı, tıkanıklık, nefes darlığı, hapşırma ve öksürme gibi semptomları azalttığını bulmuştur. Ayrıca katılımcılar 14. günde enerjide önemli bir artış yaşadılar.

2.8 Kansere karşı etkili olabilir

MSM’nin faydalarını inceleyen en yeni araştırmalarda, kanser hücreleriyle savaşmadaki etkinliği incelenmektedir. Araştırmalar sınırlı olsa da, sonuçlar şu ana kadar umut verici olmuştur.

Birkaç test tüpü çalışması, MSM’nin mide, yemek borusu, karaciğer, kolon, cilt ve mesane kanseri hücrelerinin büyümesini engellediğini göstermiştir. Bu etkiyi kanser hücresi DNA’sına zarar vererek ve kanser hücresi ölümünü uyararak yaptığı düşünülmektedir.

Bu sonuçlar umutverici olsa da, kanser tedavisinde MSM kullanımının güvenliğini ve etkinliğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

3.MSM hangi besinlerde bulunur

Günlük diyete doğal olarak kükürt veya MSM içeren besinler tüketilmektedir. MSM kaynakları şunlardır:

 • Kahve
 • Bira
 • Çay
 • Çiğ süt
 • Domates
 • Yonca filizi
 • Lifli yeşil sebzeler
 • Elma
 • Ahududu
 • Tam tahıllar

Bu gıdaları pişirmek MSM miktarını azaltabilir. Bu gıdaları işlenmemiş veya çiğ yemek, bu doğal bileşiğin optimal miktarlarını tüketmenin en iyi yoludur.

4.İlaç ve takviye edici gıdalar ile etkileşim

İlaç veya bitkisel ve hayvansal gıdalar ile etkileşimine dair herhangi bir bilimsel bulgu bulunmamaktadır.

5.Metilsülfonilmetan yan etkileri

Ağız yoluyla kullanımda MSM, 3 aya kadar alındığında çoğu insan için güvenlidir. Bazı insanlarda aşağıdaki yan etkiler görülebilir:

 • bulantı,
 • ishal,
 • şişkinlik,
 • yorgunluk,
 • baş ağrısı,
 • uykusuzluk,
 • kaşıntı,
 • alerji semptomlarının kötüleşmesi

Cilde uygulandığında 20 güne kadar silimarin, hyaluronik asit ve çay ağacı yağı gibi diğer bileşenlerle birlikte kullanıldığında çoğu insan için güvenlidir. Varisli damarlar ve diğer dolaşım problemlerinde (kronik venöz yetmezlik) MSM içeren bir losyonun uygulanması şişlik ve ağrıyı arttırıcı etki gösterebilmektedir.

Hamilelik ve emzirme döneminde metilsülfonilmetanın güvenli olup olmadığını bilmek için yeterli bilgi yoktur. Bu nedenle kullanmaktan kaçınılmalıdır.

 

Instagram linkedin
Aradığınız ürünü görmek için bir kelime yazın.