Blog

KALSİYUM

Kalsiyum birçok gıdada bulunan bir mineraldir. Vücudun güçlü kemikleri korumak ve birçok önemli işlevi yerine getirmek için kalsiyuma ihtiyacı vardır. Hemen hemen tüm kalsiyum kemiklerde ve dişlerde depolanır. Burada kalsiyum normal kemiklerin ve dişlerin korunması için gereklidir. Ek olarak kalsiyum normal kas fonksiyonuna katkıda bulunur.
Vücudumuzdaki kalsiyumun yaklaşık % 99’u kemiklerimizde ve dişlerimizdedir. Her gün cildimiz, tırnaklarımız, saçlarımız, terimiz, idrarımız ve dışkımız yoluyla kalsiyum kaybederiz. Vücudumuz kendi kalsiyumunu üretemez. Bu yüzden yediğimiz yiyeceklerden yeterince kalsiyum almak önemlidir. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu kalsiyumu alamadığımızda kemiklerimizden alınır (1).

Yetersiz kalsiyum alımı kısa vadede belirgin semptomlar üretmez çünkü vücut kandaki kalsiyum seviyelerini kemikten alarak korur. Uzun vadede, önerilen seviyelerin altındaki kalsiyum alımı, düşük kemik kütlesine ve kemik sağlığıyla ilgili sorunlara neden olabilir. Ciddi kalsiyum eksikliğinin belirtileri arasında parmaklarda uyuşma ve karıncalanma, kasılmalar ve kalp ritim düzensizlikleri sayılabilir

ÜRÜNLERİMİZ

Instagram linkedin
Aradığınız ürünü görmek için bir kelime yazın.