Blog

Hyaluronik asit nedir?

Hyaluronik asit (hyaluronic acid) vücudumuzda sentezlenen bir madde olup, kimyasal olarak glikozaminglikan formundadır. Başlıca hücre dışı bileşenlerden birisi olarak, hücre çoğalması ve taşınımı için önemli fonksiyonları bulunmaktadır.

70 kg ağırlığa sahip bir bireyin vücudunda yaklaşık 15 g hyaluronan bulunmaktadır. Bu miktarın üçte biri her gün parçalanıp, yeniden sentezlenir. Ancak yaşlılıkla birlikte sentezlenen miktar azalarak eksikliği görülmektedir.

Hyaluronik asit hayvansal kaynaklardan elde edilebildiği gibi aynı zamanda bakteriler tarafından biyoteknolojik yöntemlerle sentezlenebilmektedir. Hyaluronik asit toz, tablet ya da sıvı formda takviye edici gıda olarak satılmaktadır. Aynı zamanda topikal serumlar, göz damlaları ve enjeksiyonlar halinde de bulunmaktadır.

ÜRÜNLERİMİZ

Hyaluronik asidin faydaları

  1. Cilt sağlığını destekler

Hyaluronik asit’in en önemli özelliği yüksek miktarda nem tutmasıdır. Cildin nemliliğin artışı yumuşaklık, dolgunluk ve parlaklık kazandırır. Ayrıca nemlilik artışı ciltte bulunan çizgi ve kırışıkların azaltılmasını sağlar. Üstelik tüm cilt tipleri için faydalıdır.

Cilt yaşlanmasını hızlandıran güneş ışınları, tütün veya alkol kullanımı ve stres gibi faktörler hyaluronik asit miktarının azalmasına neden olur. Dolayısıyla hyaluronik asit içeren takviye edici gıdaların kullanımı bu eksikliğin giderilmesine yardımcıdır.

  1. Eklem hareketliliğini arttırır

Hyaluronik asit nem tutucu özelliği ile eklem arasında bulunan sıvı miktarını arttırıcı etki gösterir. Bu nedenle kemiklerin birbirine temas ederek hasarlanmasını önler. Özellikle osteoartrit (kireçlenme) bulunan kişilerle yapılan bilimsel çalışmalarda hyaluronik asit takviyesi ile diz ağrılarında önemli azalmalar belirlenmiştir.

  1. Yara iyileştirmesini hızlandırır

Cildimizde yara oluşan bölgelerde doğal olarak hyaluronik asit sentezi hızlanmaktadır. Bu durum hyaluronik asidin yara iyileştirici özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Bilimsel çalışmalarda hyaluronik asidin yaraya uygulanması ile yara boyutunu daha hızlı küçülttüğü ve yaraya bağlı acıyı azalttığı belirlenmiştir. Ancak ağızdan alınan takviyelerin benzer etki gösterip göstermediğine dair herhangi bir bulgu bulunmamaktadır.

Göz sağlığına faydalıdır

Hyaluronik asit doğal olarak gözde yüksek miktarda bulunmaktadır. Bu nedenle hyalüronik asit takviyesinin göz kuruması, katarakt gibi göz hastalıklarına karşı faydalı etkileri vardır.

Hyaluronik Asit Görsel 01

Hyaluronik asidin kullanımı ve dozu

Hyaluronik asit kullanım saatinin ve tokluk durumunun etkileri bilinmemektedir. Bu nedenle dilediğiniz zaman ve şekilde kullanabilirsiniz.

Ülkemizde takviye edici gıda üretimini ve denetimini kontrol eden Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan Kısıtlı Maddeler Listesine göre yetişkinler için günlük maksimum alım dozu 240 mg’dır.

Kullanılan hyaluronik asit takviyesinin cilt sağlığını destekleyen antioksidan maddeler, kolajen gibi diğer takviyeler içermesi etkinliğini arttırmaktadır.

Hyaluronik asidin yan etkileri ve ilaç etkileşimleri

Yan etkiler

Hyaluronik asidin ağızdan alınması güvenilir olarak kabul edilmektedir. Bilimsel çalışmalarda herhangi bir yan etki gözlenmemiştir. Hyaluronik asit serum uygulamasının ise ciltte nadiren alerjiye neden olduğu bildirilmektedir. Bilimsel çalışmalarda 1 yıla kadar uzun süreli kullanım test edilmiş olup, herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

Kimler kullanmamalı

Hyalüronik asidin hamilelik ve emzirme döneminde kullanımı ile ilgili yeterli bilimsel bulgu bulunmadığı için bu dönemde kullanımı önerilmez.

Kanser geçmişi ve şüphesi olan kişiler hyaluronik asit takviyeleri kullanmadan önce doktoruna danışması önerilmektedir.

İlaç etkileşimleri

Bildirilen bir ilaç etkileşimi bulunmamaktadır.

Instagram linkedin
Aradığınız ürünü görmek için bir kelime yazın.